17 Eylül 2008, Çarşamba
saat: 13:20


Eski dostum Remeron'u almak için iki ay bekletedursunlar beni ben o iki aylık süre diliminde nasıl uykusuz yaşayacağım bir de bana sorun...

Ona ilk dokunduğumda pek ümidim yoktu prozac, tronko buskas mıydı neydi ve daha nice hayal kırıklığı geçirmeme sebep olan bi boka yaramayan ilaçlar tek faydaları zayıflamam o da neden çünkü hep kusuyordum.

neyse o zaman doktor bana galiba son umut olarak hayatıma soktu Remeronu .
ilk başlarda bayağı bir seviştik onla..
3. dakikayı görmeden beni götüren ilk ve tek antidepresan olarak hep gönlümün bir köşesinde kalmıştır...ilk kullanmamda beni deliksiz 11 saat zıbartan uyku perim benim...

Hatta hiç unutmam uyku ve antidepresanları bıraktığım günlerde bonibon şekeri gibi ilaç yiyen babannem tutmuş benim remeronu atmaz mı..
kızkardeşim anlatıyo...
zavallı babannem 3 gün aklı başında değil resmen sarhoş gibi gezmiş...
e tabi üç gün sonra artık kendine gelinde ne kadar remeron varsa kökten temizlik yapmış...

iyice uykusuzluk esiri olduğum şu günlerde eski dostum hakkında yazılanalrı okurken nereye geldim :-)

benim kafadan olanlar da baya döktürmüşler:

" 1. antidepresandır, depresyon karizması yapılabilir yani bununla, cebinizde yarısı dışarda kalacak şekilde taşırsanız kutuyu. ancak bunun yanında aşırı düşünce trafiği nedeniyle uykuya dalamayan, saatlerce yatakla boğuşan, sabah 8'de de duvarı yumruklamaya başlayan insanlara yepyeni bir hayat sunar, çünkü düşünme süreçlerini bloke eder. uyku süresini de arttırır.

başlangıç haftasında etkisi çok belirgindir, sersemletir, sevimli hayalet casper gibi süzülürsün gece gündüz. sonraları bünye alışır ve bu aşırı etki biter, uykuya dalmada sağladığı kolaylık baki kalır. fakat yine de birden sersemleyip uyuman gerekiyorsa (ertesi gün erken kalkmak veya uyku düzenini değiştirmek için) remeron'u aldıktan sonra hemen üzerine yemek yiyip hızlı biçimde kana karışmasını sağlayarak amaca ulaşabilirsin.

bağımlılık yapmaz. şahsen gözlemlediğim tek kötü yan etkisi rüyaları hatırlamamaya yol açmasıdır. iştah açmasını ise benim gibi kemikleri ve damarlarıyla huzur içinde yaşayan biri için avantaj olarak görüyorum, sayesinde biraz insana benzediğimi ekleyerek. yemek sonrası atıştırmak, bol bol çikolata yemek, dolu dolu kahvaltı yapmak gibi güzellikleri remeron sayesinde tattım ben.

tekrar ediyorum, aslen kuvvetli bir antidepresandır, öyle kafaya göre tek atıp bırakılacak bir uyku ilacı değildir. yine de bütün arkadaşlarım çeşitli zamanlarda bir günlük denemelerde bulunmuşlar ve ertesi gün kahvaltı üstüne 12 lahmacun yemek veya bütün gün yataktan kalkamamak gibi çeşitli etkilere tabi olmuşlardır.

remeron yıllar boyu benim uyku perimdi. bazen şımarıp aldatmaya kalktığım, sonra koşa koşa kucağına atladığım vazgeçilmezimdi. bir gün bir eczacı arkadaşım karaciğerimi kurtarmaya yemin edip (atarax destekli iyi tasarlanmış ve biraz sancılı geçen bir süreç ile) tamamen bitkisel olan nervikan'a geçmemi sağlayana kadar. o gün bugündür daha az uykuyla daha dinç kalkabiliyorum, rüyalarımı hatırlıyorum ve daha az yiyorum. bu sonuncusundan memnun değilim sadece. iyiydi nutella falan.

2. ilk önce hafif bir yavşama* duygusu belirir, ardından bilek, diz, boyun tüm eklemler yumuşamaya başlar, ardından göz kapakları çevresinde hafif bir yanma başlar, evet evet buna uyku gelmesi diyoruz. bünyeye göre yarım ya da bir saat içinde uyumamak için hiçbir sebebiniz kalmaz. çok uyursunuz, gerçekten çok ama sabah dinç kalkmayı beklemeyin. uykudaki rem dönemine etki ettiğinden olacak pek bi yorgun uyanır insan. pahalı ama işini iyi yapan bir ilaçtır. genelde uyku düzenleme için verilir, bir dönem kullanılır ve bırakılır.

eğer mevcutsa "dur lan evde olacaktı 1 tane atayım" demeyin, 1 gün uyursunuz. doktor uygun dozajı söyleyecektir fakat doktor kontrolü dışında kullanıyorsanız ki kullanmayın, yarım ya da çeyrek dozajda alın. arkadaşımın annesi doktorun dediğine uymayarak 1 tam yutmuştu ve 25 saat uyudu, kalktığında ise ilk sözü "ilacımı getirin" oldu.

3. ilginç bir ilaçtır yarım tableti rahat 12 saat uyutur. 1 tam alırsanız 6-8 saat uyur insan. yarımı uyutur. 1tam antidepresan etki gösterir. doktorlar ilacı erken alın sabah işe, okula vs. yetişemezsin derler. gene de bünyeye bağlıdır. ama gene de uykuya dalma problemini en aza indirir. kilo aldırır. hatta insan aç bile uyanabilir.

4. bundan 3 sene önce kullanmaya başladığım ilaç. ilacın etkileri üzerinde kendimi kobay olarak kullandığım dikkate alınırsa az çok ne olduğunu anladığım uyutucu.

bir kere bahsedildiği üzere kendisi antidepresandır, uyku ilacı değildir. diğer antidepresanlardan farkı etkisini akut halde göstermesi ve bünyeye nufuz edebilmesidir. yeşil reçeteyle satılır kendisi bildiğim kadarıyla. ilk başta yarım tableti önerir doktor. akşam yemeğinden hemen sonra alınmalıdır ki uzun bir uykuya dalınabilsin.

ertesi gün sınav varsa, araba kullanacaksanız sakın derim. sabah kahvaltı yapıyor olmanız uyanmanız anlamına gelmez hiçbir zaman. sağlıklı günlerinizde sabah uyandığınızda nasıl sersem olabiliyorsanız, bu defa bunun misli kadar sersem uyanırsınız. yataktan çıkmama lüksüne sahipseniz sorun yok tabi.

doktorun verdiği zaman 7 ila 30 gün arasında değişebilir. şayet bu zaman zarfı içinde normal uyku sürenize kavuşursanız bırakırsınız ilacı. bu sayede bünyeyi baskı altında tutmadan uyumanın keyfine varabilirsiniz.

lakin ikinci durum işleri biraz karıştırır; ilk dört gün güzelce uyursunuz. sersemlik hissi yoktur, uykusuzluğun ise esamesi okunmaz. sonra birdenbire birşey olur, uyuduğunuz zaman tekrar azalır. yolunda gitmeyen bişeyler vardır ve doktorun size sunacağı öneri aldığınız yarımı ikiye çıkarmak, tek tablete çıkmanızdır. bu kez işe yaraması kaçınılmazdır. en azından şahsım için başarı olmuş, uzunca bir süre en azından 7-8 saat uykuyu garanti altına almıştır.

bunun haricinde aşırı doz olarak zaman içinde bir defada 2 defa almışlığım vardır. uyutmuyor meret. en azından hayalimdeki uykuya denk değil bana verdiği şey. yaşamadığım için 24 saatlik uyku konusunda diyebileceğim bir şey yoktur. bana verdiği en uzun süre aşırı doz kullanımda 13 saatten ibarettir. o da topu topu bir kez yaşandı zaten. lakin uykunun ardından gelen sersemlik hissi çok fecidir, bazen keşke uyumasam dediğim olmuştur.

kilo aldırtır, göz ardı edilemez bu durum. sersemlik nedir diye merak eden bünyeye çok pis öğretir ne olduğunu. zira 8 saat uyursun, 24 saatten fazla ayakta duramaz halde yaşarsın.

tüm bunların yanında şöyle birşey vardır, sürekli aynı doz alınmaya başlanırsa vücut alışıyor bir noktadan sonra. bunu aşmak için de dozu arttırmak gerekiyor, gerekmiyorsa bile tavsiye ediliyor doktorlar tarafından. bunun yerine gidin ilacı değiştirin adam gibi birşey versinler. dozu yükseltmekten sadece firma kazanır."


neyse 5 yıldır uyku ilacı ve AD türü ilaçları bıraktıktan sonraki hayatım kabul feciydi zaten ama bir iki arkadaşların ataraxını almak dışında pek bi faaliyetim olmadı...

a evet 5 yıl uykusuzluğa nasıl dayandın şimde ne bok yemeye yeniden uyku ilacı alıyorsun diye sorarsanız sölim tabi..

bundan bi hafta önceye kadar yatmadan yarım paket sigara içtiğimden .......

neyse doğal yollarla da denicem bakalım alternatif tıp ne demiş....

İmsomnia : Uykusuzluk hastalığı...
vs vs..
yarı zombi hastalığı işte .....

istanbul
hosting